Blog

Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür ve her insan, bir görevle yaratılmıştır.

Güncel Bilgiler

Sayfa   1  

TOPRAK TİPLERİ

  
2013-08-17 18:02:04

TOPRAKLAR, MİNERAL VE ORGANİK OLARA 2 TİPE AYRILMAKTADIRLAR. YIPRANMIŞ KAYALARDAN ELDE EDİLEN MİNERAL TOPRAKLAR, PARÇACIKLARIN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE SINIFLANDIRILMAKTADIRLAR;

KİLLİ TOPRAKLAR: PARÇACIKLARI KÜÇÜK VE ASLINDA ÇOK VERİMLİDİRLER. ANCAK SU TUTMA KAPASİTELERİ AŞIRI FAZLA OLDUĞU İÇİN, AĞIR TOPRAK OLARAK GÖRÜLMEKTEDİRLER.ÇÜNKÜ AŞIRI SU BİTKİ KÖKLERİ İÇİN ZARARLI OLABİLMEKTEDİR.

SİLTLİ TOPRAKLAR: KİLLİ TOPRAKLAR GİBİ SU TUTMA KABİLİYETİ  OLAN VE ORTA DERECEDE VERİMLİ SAYILAN TOPRAKLARDIR.

KİREÇLİ TOPRAKLAR: DRENAJ SIKINTISI OLMAYAN, ORTA VERİMLİ, ALKALİ TOPRAKLARDIR.

KUMLU TOPRAKLAR: KİLLİ TOPRAKLAR GİBİ KÜÇÜK PARÇACIKLAR İÇEREBİLİR. OLDUKÇA HAFİF VE DRENAJ SIKINTISI OLMAYAN TOPRAKLARDIR. ANCAK BESİN MADDELERİ SUYLA KOLAYCA SÜZÜLEBİLDİĞİ İÇİN, BİTKİLER İÇİN VERİMLİ SAYILMAMAKTADIRLAR.

TINLI TOPRAKLAR: EN İYİ MİNAREL TOPRAKLARDIR. PARÇACIKLAR ARASINDA DENGELİ BİR KARIŞIM VARDIR. YÜKSEK VERİM, NEM TUTMA VE DRENAJ BAKIMINDAN EN İYİ TOPRAKLARDIR.

ORGANİK TOPRAKLAR: BUNLARIN ÖZELLİĞİ, TURBA İÇERMELERİDİR. ORGANİK MADDELERİN ÇÜRÜMESİYLE OLUŞTUKLARI İÇİN BESİN MADDESİNCE YETERSİZDİR. BU TOPRAKLAR, ASİT YAŞAMI SEVEN BİTKİLER İÇİN UYGUNDUR. TURBA YERİNE, YAPRAK KALINTILARI VE HİNDİSTAN CEVİZİ LİFİ DE KULLANILABİLMEKTEDİR.


Sayfa   1