Blog

Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür ve her insan, bir görevle yaratılmıştır.

Merak Ettikleriniz

Peyzaj ve bahçe bakım ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Sorduğunuz bu sorular alanında uzman Peyzaj Mimarı tarafından cevaplanmaktadır.

Soru Ekle    Sayfa   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -   6  -   7  -   8  -   9  

Meva

  
2013-04-25 20:27:00

Soru: peki torf dediginiz nedir?nereden bulabilirim?birde saksinin sefaf yani kokun isik alacak sekilde olmasini oneriyorlar.bu dogru mu?birde ek bir soru daha:bende keki ve biberiye vardi saksida.aldigimda saksinin altinda kokler resmen kenetlenmis gibiydi.aldiktan sonra farkettim.saksidan zorda olsa cikarip saksiyi genislettim.ancak uzun dikdortgen bir saksiya 2 sini bir arada diktim.sizce birlikte olmalari sorun olur mu?yani aroma vs acisindan.birde kekigin kokunden 40 ayaga benzer bir bocek cikti.onu cikardim baska goremedim ama?

Yanıt: torf her yerde bulabileceğiniz paketlenmiş bir materyaldir.kabaca dal-yaprak-kabuk kırıntılarıdır. her zaman söylediğim ve üzerine basa basa uyardığım bir konudur bu..orkideler toprak saksı ister...diğerleri tamamen uydurmacadır benim için..sonuçta şöyle düşünün..orkideler,tropik bölgelerde ağaçların köklerinin üstlerinde çıkan yabani bitkiler....birkaç kök dışarıdadır(üst kökleri) diğerleriyse toprak altındadır..sizce öyle bir ortamda ışık alabilirler mi? biberiye ve kekiğe gelirsek...tür farkı olmaksızın, bundan sonra saksı değişimi yaparken kökleri ellerinizle açtırıp öyle dikin...ve mutlaka o içiçe girmiş köklerin bir kısmını kesin.kesin ki bitki yeni yerine hızlı şekilde adapte olabilsin.türler birbiriyle yanyana dikilebilir ayrıca bir problem yok...40 ayakların da çok problem çıkarmayacağını söyleyebilirim.


Soru Ekle    Sayfa   1  -   2  -   3  -   4  -   5  -   6  -   7  -   8  -   9